Nagłośnienie obiektów
Nagłośnienie dużych sal wbrew pozorom nie jest łatwym przedsięwzięciem - nie wystarczy do tego wzmacniacz o odpowiednio dużej mocy. Wprost przeciwnie- kluczowe znaczenie ma efektywność głośników a nie moc wzmacniacza. Duże moce wzmacniacza dają zazwyczaj zaskakujący projektanta nagłośnienia efekt- w przypadku wzbudzenia układu znajdujące się wewnątrz pomieszczeń osoby zostają ogłuszone gwizdem wydobywającym się z głośników.
Aby zapewnić odpowiednią jakość dźwięku w pomieszczeniach typu sal konferencyjnych, obiektów handlowych, kościołach czy szkolnych klasach należy zastosować kilka- kilkanaście odpowiednio rozmieszczonych źródeł dźwięku. Muszą one zapewnić dobrą słyszalność na dużej przestrzeni, uwzględniając przy tym ukształtowanie nagłaśnianych pomieszczeń.
Stwarza to dodatkowe problemy, np. efektywny sposób łączenia zestawów głośnikowych. Z wymienionych powodów do nagłaśniania tego typu obiektów wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt złożony ze wzmacniaczy o napięciu wyjściowym znacznie większym niż w domowych wzmacniaczach mocy- rzędu 100V, co zapewnia przesyłanie sygnałów do rozległych obiektów ze stosunkowo małymi stratami, oraz pozwala na wygodne łączenie zestawów. Wzmacniacze takie wymagają odpowiednich zestawów głośnikowych, które nie tylko muszą być przystosowane do podłączenia do wzmacniaczy wysokonapięciowych, ale zapewnić odpowiednią charakterystykę promieniowania dźwięku.
Jednak najważniejszą sprawą jest odpowiednie zaprojektowanie całej instalacji, polegające na dobraniu urządzeń o odpowiedniej mocy i charakterystyce do warunków w których będą pracowały. Projekty takie wykonuje się indywidualnie dla każdej instalacji, zaś wykonanie dobrego projektu, który spełni przyjęte założenia wymaga dużego doświadczenia, ponieważ należy w nim uwzględnić wiele wzajemnie powiązanych ze sobą czynników i dobrać do nich odpowiednie urządzenia.